ראשי / צרכנות / כיצד לנהל את כלכלת המשפחה בעידן המודרני?
כיצד לנהל את כלכלת המשפחה בעידן המודרני?

Please enter banners and links.

המשכנתא כבדה, המשכורת לא מספיקה לכלום, המינוס הולך וגדל וההוצאות אף הן גדלות. אלה משפטים מוכרים בהחלט, גם אם שני בני הזוג עובדים ומרווחים משכורות גבוהות. אם ננבור מעט בנתונים, נראה כי 47% מהישראלים נמצאים במינוס, כאשר כ- 24% מההוצאות הולכות דווקא על דיור, כלומר תשלום משכנתא או שכירות. אין ספק כי עלויות הדיור הן הכבדות ביותר ומהוות כשליש מהכנסות בני הזוג. ניתן להאשים בזאת את עלויות הדיור המופרכות, את התשלומים הגבוהים על המשכנתא, לתבל עם מחאת הקוטג' ולהמשיך לחיות ברוטינה הכל כך מתמסכנת, אך מצד שני, אפשר לקחת אחריות ולראות כיצד ניתן לנהל את כלכלת המשפחה בצורה טובה יותר.

 

התנהלות פיננסית נכונה, מהיכן מתחילים?

 

לחסוך כסף ליום סגריר

 

התרבות הישראלית הפכה את הצרכן לכזה שחי את הרגע ופחות חוסך ליום סגריר. אנו רואים זאת בתרבות הרכישה בקניונים ובמרכזים מסחריים, טיסות לחו"ל, לקיחת הלוואות וכו'. פשוט לקחת מהמינוס ו"יהיה בסדר". זוהי טעות נפוצה בקרב ישראלים, ונראה כי אף אחד לא לבד בה. אם חשבון הבנק מאיר לכם פנים ונמצא במגמת עלייה, שימו כסף בצד לכל מקרה שלא יהיה. אין לנו גארנטי לכלום, פתאום יכולות להיות הוצאות לא צפויות, פיטורין מעבודה, מינוס וכו'. הכסף שתחסכו יוכל לסגור לכם פינות ואפילו להיות לעזר כאשר תרצו לשפץ את הבית, לקנות רכב וכו'.

בדיקת גובה הריבית על המינוס

 

כפי שאמרנו, כ- 47% מהישראלים נמצאים במינוס וזה לא סוד שמינוס מציק וחונק. אבל, דבר שאנו לא לוקחים בחשבון הוא גובה הריבית אותה אנו משלמים על זה שאנו במינוס. ריבית משכנתא לדוגמה, היא ריבית שאנו מכירים ויודעים מראש, וזאת להבדיל מהמינוס שבו הריבית משתנה בהתאם לחריגה. אם תנברו בערמת המסמכים שעליהם חתמתם, תגלו כי הריבית יכולה להיות מעל 10%, ובסכום גבוה יותר תוכלו לגלות אחוזים גבוהים יותר. רק לסבר את האוזן, שיעורי הריבית השנתית על המינוס בבנקים שונים (משתנה לפי סוג המסלול) נעים בין 6% ל- 17% בריבית שנתית. אפשר כמובן להתמקח עם הבנקים על גובה הריבית, אבל לפעמים אפשר פשוט לקחת הלוואה בריבית נמוכה יותר ולסגור את המינוס ולהתחיל מחדש.

 

מחזור המשכנתא ככלי להוזלת עלויות

 

24% בממוצע מההכנסות של בני הזוג הולכות על דיור. נתון זה מכיל משכנתא, ריבית ודמי שכירות. מחזור משכנתא הוא אחד התהליכים הטובים ביותר עבור בני הזוג ומאפשר להם לחסוך מאות שקלים. תוכלו להתייעץ עם יועץ משכנתאות או חברות המתמחות במחזור משכנתא ולנסות לעבור למסלולים אטרקטיביים יותר.

 

ולסיום, ניהול טבלאות אקסל

 

טבלאות אקסל הן כלי נהדר לניהול כלכלת המשפחה, אך משום מה רבים ממעיטים להשתמש בהן. אם הנכם מתקשים לנהל טבלת אקסל, תוכלו ללמוד על ידי סרטונים את נפלאות האקסל או להיעזר בטבלאות מוכנות מראש הממתינות לכם ברשת. התחילו עם רשימת הוצאות הקבועות והלא צפויות מול ההכנסות ובדקו האם קיים גרעון חודשי. לאחר שכל הנתונים מול העיניים, תוכל לאזן ביניהם בחוכמה ולראות מהיכן ניתן לחסוך. בנוסף, כיום ישנם גם אפליקציות רבות לניהול חשבון ואף הבנק מאפשר התראות על ביצוע פעולות בחשבון על מנת שתהיו מעודכנים.

 

(Visited 312 times, 1 visits today)
שתף